Leyla Zana ve Tuncer Bakırhan Hakkari’de

Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’a, yargılandığı Hakkari 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 19 yıl 6 ay ceza verildi. Mahkeme ayrıca Akış’ın tutuklanmasına karar verdi. Karar sonrası kentteki protestolar yeniden başladı.

Adliye binası önünde ve çevresinde bir araya yüzlerce kişi kararın ardından kent merkezine doğru yürümeye başladı. Bu sırada yüzlerce polis milletvekillerinin bulunduğu grubun önüne kapatarak, yürümelerine izin vermedi. Bunun üzerine kitle ablukayı aşarak kent merkezine doğru yürüdü. Halk ve milletvekilleri kent merkezine girerek cadde boyunca sloganlarla yürüdü. Birçok noktada çatışma yaşanırken halk ara sokaklara dağılarak polisle çatıştı.

Hakkari Valiliğinin önüne varan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır ile milletvekilleri burada oturma eylemine başladı. Burada konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, “Saray bütün halka savaş açtı” açıklaması yaptı. Hatimoğulları, Akış’ın Kürt halkının ve Türkiye halklarının onuru olduğunu vurguladı. Hatimoğulları, “Kayyım irade gaspıdır, kayyım darbedir. AKP’nin darbesi tescillenmiştir” dedi.

BAKIRHAN VE ZANA HAKKARİ’DE

Bu arada DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ile siyasetçi Leyla Zana da hastane önünde inerek yürüyüşle il binasına geldi. “Hakkari uyuma iradene sahip çık”, “Hakkari faşizme mezar olacak”, “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla yürüyüşe geçildi. Çevrede bulunan halk ise alkışlar ve zılgıtlar eşliğinde yürüyüşe dahil oldu.

İl binasına geçen halkın kısa bir süre sonra valilik önündeki grupla buluşması bekleniyor.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir