Kargo Uçakları Neden Yolcu Uçaklarından Daha Hızlı Uçuyor? Tam Tersi Olması Gerekmez mi?

Kargo uçakları ve yolcu uçakları birbirinden farklı özellikleri barındırıyor. Örneğin hızları ve irtifaları.

Sahiden, neden kargo uçakları yolcu uçaklarından daha hızlı uçuyor? Yolcu uçaklarının daha hızlı uçması gerekmez mi?

Bir uçağın hızı, farklı faktörlere göre değişiyor.

Uçakların hızları; ağırlık, rakım, tasarım, hava trafiği, hava durumu gibi birbirinden farklı etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Hızı etkileyen en önemli faktör ise hava direnci.

Bu direnç; uçağın şekline, yüzeyine, boyutuna ve havanın yoğunluğuna bağlı. Bir uçağın hava direnci ne kadar fazlaysa o kadar fazla itme kuvvetine ihtiyaç duyuyor.

Gelelim kargo uçaklarına.

Kargo uçakları ve yolcu uçaklarının; sürtünmeyi ve hızlarını etkileyen farklı şekil, boyut ve yüzeyleri var. Kargo uçakları genellikle yolcu uçaklarına göre daha fazla aerodinamiğe sahip. Yani daha az sürtünmeye ve daha hızlı uçma yetisine sahipler de diyebiliriz.

Ayrıca yolcu uçaklarına kıyasla hem daha az ağırlığa ve daha az yüzey alanına sahipler hem de havanın daha ince ve daha az yoğun olduğu irtifalardan uçabiliyorlar. Bu da aynı şekilde sürtünmeyi azaltıp hızlarını artırıyor.

Yolcu uçaklarında durum nasıl?

Yolcuları ve bagajlarını barındırması gereken yolcu uçaklarının ağırlık ve yüzey alanları etkileniyor. Sonuç olarak sürtünme artıp hız azalıyor.

Ek olarak, itmeyi ve hızlarını sınırlayan gürültü ile emisyon düzenlemelerine uymak zorundalar. Kargo uçaklarının aksine havanın daha kalın ve yoğun olduğu daha alçak irtifalarda uçmak zorunda kalıyorlar. Bu da sürtünmeyi artırıyor ve hızlarını düşürüyor.

Kaynaklar: Simple Flying, Singapore Aircharter

Havacılıkla ilgili diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir